Lekkoatleci  PLKS „Gwda” Piła dwudziesty dziewiąty już raz  w swojej klubowej historii podsumowali kolejny sezon sportowy. Rok 2022 był dla nich bardzo udany. Nawiązali  do swoich dobrych tradycji. Mogą być bardzo  zadowoleni, zajęli bowiem pierwsze miejsce wśród klubów miasta i powiatu pilskiego w odniesieniu do wszystkich dyscyplin sportu w Ogólnopolskim Współzawodnictwie Sportu Młodzieżowego, będącym oficjalnym i jedynym kryterium oceny pracy klubów  w kwalifikowanym sporcie młodzieżowym w Polsce. Nadzorowanym bezpośrednio przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

 

                Zawodnicy „Gwdy”  przez cały sezon wywalczyli 89,41 pkt. Na wartość punktową miały oczywiście wpływ wyniki indywidualne lekkoatletów w kategorii młodzików(U16- 30 pkt), juniorów młodszych ( U18- 25,41 pkt), juniorów (U20- 34 pkt). Łącznie w imprezach mistrzowskich ogólnopolskich i wojewódzkich zdobyli 81 medali w tym 28 złotych, 26 srebrnych i 27 brązowych. W sezonie 2022 lekkoatleci „Gwdy” w sześciu konkurencjach poprawili rekordy klubu, które są ustanawiane od 29 lat  tj. od 1993 roku. Większość z nich jest na wysokim krajowym poziomie. Zawodnicy zdobyli też 34 klasy sportowe. Klub PLKS „Gwda” był również w 2022 roku organizatorem dwóch dużych imprez  lekkoatletycznych tj. Mistrzostw Wielkopolski LZS U18,U20, U23 o Puchar Marszałka woj. wielkopolskiego i  Ogólnopolskiego Mityngu GWDY.

                Jeżeli chodzi o poziom sportowy to najlepszymi lekkoatletami klubu byli: Agata Trzaskalska i Mikołaj Czechowicz. Agata wspomagana przez p. Grażynę Sobieraj właścicielkę Grapilu,  jest studentką V roku ANS w Pile, kolejny już rok potwierdziła, że mimo swoich obowiązków uczelnianych, należy do ścisłej czołówki krajowej wśród seniorek w 7-boju z tegorocznym rekordem klubu 4.737 pkt.

                W tym sezonie imponował wysoką formą biegacz, junior Mikołaj Czechowicz, członek Kadry Narodowej PZLA. Zdobył trzy medale: srebrny podczas Mistrzostw Polski Juniorów U20 w biegu na 2000 prz., złoty na 800 m i srebrny na 2000 prz. na Mistrzostwach Polski Zrzeszenia LZS. Mikołaj bardzo udanie startował w reprezentacji Polski U20 w biegu na 3000 m prz. podczas 5-meczu Słowenia- Węgry- Słowacja-Czechy-Polska w Mariborze. Osiągnięty przez zawodnika wynik 5:46,63 w biegu na 2000prz. jest czwartym wynikiem w Europie. Posiada on również, obok Agaty Trzaskalskiej,    I klasę sportową.

                W klubie trenuje ok. 90 zawodników, aktualnie do czołowych poza wymienionymi należą: Dawid Hajduk- 400m, 400ppł, Dominik Dąbek- 400ppł, Adam Bembnista-110ppł, Danuta Peksa- chód sportowy, Agata Łańska-1500prz., Jan Gański- wzwyż, Hubert Margowski- 1000prz., Piotr Barańczyk – w dal, trójskok,  Franciszek Pawłowski- 2000prz., Oliwier Kamiński- 400m, Paskal Hoffman-1000prz.

                Przed lekkoatletami „Gwdy” kolejny trzydziesty jubileuszowy rok działalności sportowej. Plany są bardzo ambitne. Chcą zapewne nie spuścić z tonu jeżeli chodzi o poziom sportowy. Klub planuje również organizację trzech  dużych ogólnopolskich imprez lekkoatletycznych. W dniach 10-11 czerwca 2023 zorganizują Mistrzostwa Polski Zrzeszenia LZS Juniorów U20 i Juniorów Młodszych U18, które będą nie tylko eliminacjami do Mistrzostw Polski ale również do imprez europejskich. Przewidywany jest udział ok. 650 zawodników z całej Polski.

                Szkoleniem w klubie zajmuje się czterech trenerów tj. Ignacy Krzewiński, Zbigniew Łapacz, Andrzej Wawruszak i Przemysław Sobkowski, prezesem jest Czesław Pachowicz. Wszyscy zawodnicy, ich rodzice oraz kadra organizacyjno- szkoleniowa dziękują sponsorom: Gminie Piła, powiatowi pilskiemu, Spółce „Gwda” i Firmie Signify za dotychczasową pomoc i życzliwość.