POCZĄTKI ISTNIENIA KLUBU PLKS GWDA PIŁA

 

Pilski Ludowy Klub Sportowy „Gwda” Piła powstał 10.11.1993 r.  na mocy Decyzji Urzędu Wojewódzkiego w Pile.     Twórcami nowego lekkoatletycznego  klubu w Pile byli dwaj dotychczasowi  trenerzy  „Gwardii” Piła, Ignacy Krzewiński i Zbigniew Łapacz. Pierwszy z nich był twórcą wielu sukcesów lekkoatletów tego klubu, drugi natomiast wsławił się dobrymi wynikami jako zawodnik. Postanowili oni utworzyć klub, którego bazą treningową miał być nowowybudowany  tartanowy   obiekt lekkoatletyczny MOSiR-u w Pile przy ul. Żeromskiego. Była też  koncepcja sprawdzona w dalszej praktyce powstania  klubu Zrzeszenia LZS, który powinien działać na rzecz dzieci i młodzieży zarówno  miasta Piły jak również całego regionu pilskiego. Do tego pomysłu w całej  rozciągłości przekonani  byli  dwaj doświadczeni działacze  o dużym  autorytecie  społecznym Czesław Pachowicz  i Zenon Piątek. Ta właśnie czteroosobowa grupa  działaczy  była inicjatorem utworzenia klubu  sportowego, który zgodnie z pierwotną koncepcją  jest klubem Zrzeszenia LZS, od początku związany  z obiektami  MOSiR-u w Pile przy ul. Żeromskiego.

Z perspektywy  wielu minionych lat można określić, że klub na stałe  wszedł do czołówki krajowej w lekkoatletyce, jego zawodnicy  odnieśli wiele sukcesów nie tylko krajowych ale także międzynarodowych, zdobywali medale w mistrzostwach Świata i Europy, reprezentowali Polskę w  największych imprezach światowych, m. in. w Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy, Pucharze Świata,  Pucharze Europy, ustanawiali rekord Świata i rekord Polski. Koniec sezonu 2011 zbiegł się z ogłoszeniem przez Starostwo Pilskie wyników współzawodnictwa klubowego w ogólnopolskim systemie sportu  młodzieżowego za 12 letni okres  funkcjonowania powiatu pilskiego. Zdecydowanie w tym  prestiżowym współzawodnictwie pierwsze miejsce  zajmuje jednosekcyjny PLKS  „Gwda”  Piła.

Klub też ma swój znaczący  udział w dorobku Piły w między powiatowym corocznym współzawodnictwie o puchar  Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Jest też klubem, który był organizatorem wielu ważnych imprez lekkoatletycznych, włącza się w różnorodne działania o charakterze rekreacyjnym i masowym na rzecz środowiska miejskiego i powiatowego  dzieci i młodzieży, współpracuje z wieloma  organizatorami sportowymi.

Urząd Miasta Piły
Starostwo Powiatowe w Pile
   Miejskie Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pile
   Wielkopolskie Zrzeszenie LZS w Poznaniu
   Powiatowe Zrzeszenie LZS w Pile
   Polski Związek Lekkiej Atletyki w Warszawie
     Wielkopolski Związek Lekkiej Atletyki w Poznaniu 
   Wielkopolskie Stowarzyszenie Sportowe w Poznaniu
   Nadnotecki Szkolny Związek Sportowy w Pile
   Nadnoteckie Stowarzyszenie Sportowe w Pile
Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej w Pile

 

GWDA Spółka z o.o. w Pile

Mistrzostwa Wielkopolski U18 i U20
Program minutowy

Wyniki zawodów Piła 11.05.2019

Program minutowy - Piła 11.05.2019

Regulamin Mitingu - Piła 11.05.2019

Regulamin Mitingu - Piła 26.05.2018

Program minutowy - Piła 26.05.2018