Dwudziestoosobowa grupa lekkoatletów  PLKS Gwda Piła reprezentowała województwo wielkopolskie w Przełajowych Mistrzostwach Polski Zrzeszenia LZS, które odbyły się w Stargardzie. Biegacze „Gwdy” dzielnie walczyli zajmując w punktacji klubowej wysokie trzecie miejsce, zdobywając tym samym okazały puchar. Przyczynili się również do tego, że Wielkopolska w punktacji województw zajęła drugie miejsce.

Siedmioosobowa grupa lekkoatletów PLKS Gwda Piła, wystartowała w pierwszej tegorocznej imprezie mistrzowskiej tj. Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów U20 i Juniorów Młodszych U18, które odbyły się w reprezentacyjnej polskiej hali lekkoatletycznej w Toruniu. Troje lekkoatletów „Gwdy” wywalczyło miejsca w czołówce tej imprezy. Bardzo dobry występ zanotowało dwoje chodziarzy. Hanna Krajewska w chodzie na 3000 m jun. młodszych U18 zajęła szóste miejsce wynikiem 17:23,50 poprawiła przy tym rekord życiowy.

W Młodzieżowym Domu Kultury w Pile odbyło się wręczenie nagród Starosty Pilskiego w dziedzinie sportu za 2019 rok. Wśród nagrodzonych znalazł się trener Ignacy Krzewiński oraz zawodnicy: Agata Trzaskalska, Zuzanna Doroba i Oliwier Kamiński - Gratulujemy!!!

Lekkoatleci PLKS Gwda Piła, tradycyjnie już, w Ośrodku Wypoczynkowym „Skalnik” w Borowicach uczestniczyli w klubowym, górskim zgrupowaniu sportowym. Malowniczo, wysoko położona miejscowość w Karkonoszach położona pomiędzy Karpaczem i Szklarską Porębą, nieprzerwanie już od 26 lat służy lekkoatletom „Gwdy” jako zimowa baza treningowa pozwalająca na przygotowanie do letniego sezonu. Zanim on jednak nastąpi, lekkoatleci wystartują w kilku startach halowych i przełajowych.

Lekkoatleci pilskiej „Gwdy’ od startu w Ogólnopolskim Mityngu Halowym w Toruniu rozpoczęli krótki sezon startów w hali sportowej w Toruniu. Zawody w reprezentacyjnej lekkoatletycznej hali były mocno obsadzone przez zawodników z całej Polski. Starty halowe są przez lekkoatletów „Gwdy” traktowane jako przerywnik i urozmaicenie ciężkiego okresu przygotowawczego do sezonu wiosenno-letniego. Dlatego też szczególnej wagi nabierają dobre, często  rekordowe, wyniki uzyskiwane w tym okresie.

Trzyosobowa delegacja klubu odwiedziła Prezesa "Gwda" spółka z o.o. dr Tomasza Wojciechowskiego. Podczas sympatycznego spotkania podziękowano za kilkuletnią już pomoc sponsorską dla naszego klubu.

Lekkoatleci pilskiej „Gwdy” w hotelu Forma uroczyście podsumowali już 26 rok swojej sportowej działalności. Była zatem okazja do wyróżnienia czołowych lekkoatletów, podziękowania za pomoc władzom miasta i powiatu, Radzie Powiatowej LZS w Pile, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, „Gwdzie” spółce z o.o. w Pile. Spośród zaproszonych gości byli m.in. prezydent miasta Piły dr Piotr Głowski, Michał Miszczak, reprezentujący Starostwo Pilskie, Wiesław Łoś prezes Rady Powiatowej LZS w Pile, Dariusz Kubicki dyrektor MOSiR-u w Pile, Bartosz Bober w zastępstwie prezesa „Gwda” spółka z o.o. dr Tomasza Wojciechowskiego, Zenon Piątek prezes Klubu Uczelnianego AZS PUSS w Pile.

Rok 2019 jest szczególnym i wyjątkowym nie tylko dla naszego niepodległego państwa ale również dla polskiej lekkoatletyki. Tuż po odzyskaniu niepodległości w Polsce podjęto próbę instytucjonalizacji życia sportowego, a ich efektem było powołanie Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Właśnie PZLA jest najstarszą organizacją sportową w Polsce. Powstał dokładnie 11 października 1919 r. w Krakowie. Lekkoatletyka w okresie 100-lecia stała się najsilniejszą dyscypliną sportu olimpijskiego w Polsce. Zasłynęła zwłaszcza w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych jako druga potęga sportowa po Stanach Zjednoczonych. Na meczu podczas dwudniowych zmagań na stadionie Dziesięciolecia w Warszawie przy stutysięcznej widowni minimalnie uległa USA. Lekkoatleci tamtego okresu otrzymali nazwę Wunderteam. Na przestrzeni lat polscy lekkoatleci zdobyli wiele medali olimpijskich, medali w mistrzostwach Świata i Europy, ustanawiali rekordy Świata.

Lekkoatleci pilskiej „Gwdy” po ubiegłorocznym jubileuszu 25-lecia ukończyli  dwudziesty szósty rok swojej działalności.

Sezon 2019 obfitował w wiele różnych wydarzeń sportowych jak również organizacyjnych. Podobnie jak w latach poprzednich klub mógł funkcjonować dzięki wsparciu ze strony miasta Piły i powiatu pilskiego. Znaczącą pomoc od kilku już lat klub otrzymuje od Spółki „Gwda” w Pile. Znakomicie układa się współpraca z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, dzięki której wspólnie organizowane imprezy lekkoatletyczne na szczeblu krajowym i wojewódzkim są na wysokim poziomie organizacyjnym. Sezon 2019 to również  czas na  rozliczenie ustępującego Zarządu Klubu i wybór nowych władz. Funkcje kierownicze w klubie zostały niezmienione. Prezesem został Czesław Pachowicz, wiceprezesem  ds. sportowo-szkoleniowych Ignacy Krzewiński, natomiast kierownikiem klubu nadal jest Zbigniew Łapacz. Kadra szkoleniowa  również działa w niezmienionym składzie tj. Ignacy Krzewiński, Zbigniew Łapacz, Przemysław Sobkowski, Andrzej Wawruszak oraz współpracujący Andrzej Szymański.

Największe sukcesy lekkoatletów PLKS „Gwda” Piła w sezonie 2019:

Lekkoatleci pilskiej „Gwdy”  udanie zakończyli sezon sportowy 2019 występem w Przełajowych  Mistrzostwach Wielkopolski LZS i Wojewódzkim Rankingu w Przełajach. Impreza ta mająca swoją wieloletnią tradycję wliczana jest do Międzypowiatowego Współzawodnictwa o Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Zawodnicy „Gwdy” w tych zawodach aż piętnastokrotnie wywalczyli miejsca w pierwszej szóstce nagradzanych na podium. Złote medale zdobyli: Kalina Wierzbowska – 1500 m – rocznik 2005, Anna Michalak – 2000 m – seniorki, Oliwier Kamiński – 1000 m – r. 2006, Mieszko Tobera – 2000 m -juniorów. Srebrne medale: Zuzanna Musiał – 1000 m – r. 2007, Julia Wałczacka – 1500 m r. 2005.